Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

PO 5 / Z Magdą Białecką o wyróżnikach

Pisarskie olśnienia
PO 5 / Z Magdą Białecką o wyróżnikach
/

Pisarskie Olśnienia to podcast o pisaniu, prowadzony przez Edytę Niewińską, autorkę powieści „Kosowo”, „Levante”, warsztatów, mastermindów i mentoringu pisarskiego. W tym odcinku rozmawiam z Magdą Białecką, dziennikarką, autorką dwóch książek, “Rozbiórki” i “Olśnienia” oraz trenerką pisania o tym, jak szukać swoich wyróżników w pisaniu, jak powstały jej książki, jak zrobić kilkanaście wywiadów w trzy miesiące i dlaczego nie korzysta z pomocy transkrybentki.

A w taki sposób Magda, bardzo osobiście i intymnie, mówi o sobie: Pisanie to mój sposób na kontakt. Ze sobą, z innymi, ze światem. Sposób na kontakt na najgłębszym poziomie. Bo tylko taki ma znaczenie.

Długo nie wiedziałam, co chcę w życiu robić. Długo nie wiedziałam, co jest dla mnie ważne. I nie umiałam sama ze sobą dojść do porozumienia. Nie miałam nauczycieli od tego ani narzędzi do tego. W końcu zaczęłam pisać. Pisałam ciągle i o wszystkim, porządkując powoli siebie i świat wokół mnie. Z rozpędu skończyłam studia z marketingu i poszłam do pracy w reklamie. I tam dopiero, współpracując z redakcją, zrozumiałam: chcę pisać. Rozmawiać, zadawać pytania, poszukiwać odpowiedzi, próbować zrozumieć. Kim jestem? Skąd pochodzę? Dokąd zmierzam? I po co to wszystko? Próbować zrozumieć jak najwięcej.

Skończyłam drugie studia – Laboratorium Reportażu. Pierwszym tekstem napisanym na zaliczenie nawiązałam współpracę z magazynem „Zwierciadło”. Po kilku kolejnych otrzymałam własną rubrykę. Potem następną. Rozmawiałam z poetami, aktorami, reżyserami, fotografami… Pracowałam seriami. I potem serie te starałam się wydawać w postaci książek. Tak powstała „Rozbiórka” – zbiór rozmów z poetami i „Olśnienia” – opowieści znanych ludzi sztuki i kultury. Potem były kolejne tematy i tytuły. Sens, Rzeczpospolita, Wysokie Obcasy, Tygodnik Powszechny… Spotkania i spotkania. Rozmowy i rozmowy. Nie zliczę, ile ich było.

W końcu przestałam czuć potrzebę pisania. Przestałam czuć potrzebę pytania, rozmawiania i poszukiwania. Oswoiłam świat. Poznałam tyle osób, tyle historii, tyle odcieni życia, że pojęłam jego Istotę. Wtedy zaczęłam uczyć. Wpierw pisania kreatywnego w szkole „Pasja Pisania”. Potem pisania reportaży i wywiadów. Aż opracowałam własne autorskie programy nauki pisania – proste ćwiczenia, które pomagają więcej zobaczyć, odczuć, zrozumieć. Lepiej tworzyć. W życiu i na kartce.

Teraz pomagam kobietom startującym i już działającym online pisać ich biznes. Spełniam marzenia o lekkim, wciągającym i wyróżniającym pisaniu. Pomagam pokonać blokady związane z pisaniem. Pomagam odnaleźć swój styl, język, wrażliwość i inne wyróżniki. Pomagam nawiązać głębszy kontakt ze sobą, z innymi i ze światem. Bo to jedyna droga do takiego pisania. Do pisania, które staje się marką.

Gdzie można znaleźć Magdę:

W grupie Pracownia Słowa / na stronie www

Muzyka: Tfaruk Love Communication

Jak słuchać podcastu?

  • Możesz odsłuchać tutaj, na stronie
  • Możesz pobrać mp3 ze strony
  • Możesz zasubskrybować kanał w iTunes
  • Możesz dodać do ulubionych w Twojej aplikacji na komórce

***

Co jeszcze możesz zrobić?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *