Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

PO 4 / Z Anią Knapik o pisaniu i podróży

Pisarskie olśnienia
PO 4 / Z Anią Knapik o pisaniu i podróży
/

Pisarskie Olśnienia to podcast o pisaniu, prowadzony przez Edytę Niewińską, autorkę autorkę powieści „Kosowo”, „Levante”, warsztatów, mastermindów i mentoringu pisarskiego. W tym odcinku rozmawiam z Anią Knapik o pisaniu, które jest zarazem procesem odkrywania siebie, procesem przepracowywania swoich emocji i docieraniem do wnętrza.

Ania Knapik to dziewczyna w ciągłej podróży. Eksploratorka, cyfrowa nomadka, miłośniczka wypraw w głąb siebie i świata. Pomaga innym realizować ich marzenia podróżnicze. Uczy, jak zorganizować wyjazd na własną rękę i zamieszkać w miejscu marzeń. Zapytana o to, skąd ten styl życia, odpowiada “W lutym 2015 roku spędziłam miesiąc na Kubie, który okazał się punktem zwrotnym w moim podróżniczym (i nie tylko) żywocie – wróciłam odmieniona, niezaspokojona, głodna czegoś wielkiego. Chęć ta okazała się na tyle nieodparta, iż stało się jasne, że muszę wyjechać i to na dłużej. W kilka miesięcy przeorganizowałam więc swoje życie – sprzedając samochód i co cenniejszy dobytek oraz szukając kreatywnych sposobów oszczędzania. Pół roku później, we wrześniu 2015, byłam już w samolocie do Nowego Jorku, który był pierwszym punktem wielkiej (jak się potem okazało niekończącej się) podróży. Ta z kolei dała początek temu blogowi i wielu innym projektom, którym z pasją się teraz oddaję.”

W swoich podróżach z wielką pasją nieustannie odkrywa świat, ludzi i siebie. A odkryciami tymi dzieli się na blogu eksploratorka.pl, który jest zapisem jej przemyśleń, obserwacji i refleksji z drogi. O ludziach, świecie, sobie. Z czasem – w odpowiedzi na zapotrzebowanie czytelników – stał się również zbiorem porad podróżniczych. Bo jej marzeniem jest, aby coraz więcej Polaków podróżowało. Bez biur podróży, organizatorów, pakietów all-inclusive, za to na własną rękę, samodzielnie, po swojemu. Blogowanie zapoczątkowało też jej przygodę z biznesem online, a z nim niejako nowe życie – niezależne od lokalizacji, nomadnicze i… spełnione. Blog – podobnie jak autorka – też jest obywatelem świata, dzieckiem międzynarodowym. Powstał w podróży oczywiście – gdzieś między Meksykiem, Ameryką Środkową, a Kolumbią.

Oprócz pisania, Ania pomaga też innym realizować marzenia o podróżach – tych po świecie i w głąb siebie. Bo wierzy, że podróże mogą zmienić życie. Jej w każdym razie zmieniły, gdy w 2015 r porzuciła poukładane życie w wielkim mieście oraz pracę w korporacji i udała się w podróż dookoła świata. Eksplorując kolejno Amerykę Północną, Południową i Azję poznawała ludzi z całego świata, nasłuchiwała ich historii, obserwowała, smakowała, próbowała. Uczyła się – o świecie i o sobie samej.

Równolegle do przebytych kilometrów odbywała bowiem podróż wewnętrzną, która okazała się jeszcze ważniejsza niż ta geograficzna, bo prawdziwie transformująca. Doświadczenia roku spędzonego w podróży sprawiły, że już nie mogła wrócić do poprzedniego życia. Rozpoczęła więc nowe. W zgodzie z sobą i swoimi marzeniami.

Od tego czasu odwiedziła blisko 20 krajów, a w sumie ponad 50. Mieszkała też w kilku ucząc się oraz pracując stacjonarnie i online. W Azji zgłębiała filozofie wschodu i techniki medytacyjne, co dało początek jej autorskim warsztatom życia w zgodzie z sobą.

Obecnie, dalej eksplorując świat, pomaga innym, którzy chcą zrealizować marzenie o podróżach. Uczy, jak zorganizować wyjazd na własną rękę i zamieszkać w miejscu marzeń. W ramach podróży wewnętrznych z kolei pokazuje, jak zaprojektować swój wymarzony styl życia i osiągnąć życiowy balans. Robi to z różnych miejsc na świecie – w formie kursów i programów online, warsztatów wyjazdowych oraz wpisów na blogu.

Gdzie można znaleźć Anię:

Na blogu / na FB / na Instagramie / na YT

Czego nauczyłam się od buddyjskich mnichów?

Muzyka: Tfaruk Love Communication

Jak słuchać podcastu?

 • Możesz odsłuchać tutaj, na stronie
 • Możesz pobrać mp3 ze strony
 • Możesz zasubskrybować kanał w iTunes
 • Możesz dodać do ulubionych w Twojej aplikacji na komórce

***

Co jeszcze możesz zrobić?

2 komentarze

 1. Asia
  Asia 15 lutego, 2018

  Świetny wywiad. Ania, gratuluje odnalezienia swojej drogi i konsekwentnego podążania nią, a przed wszystkich Twojej ogromnej świadomości siebie i tego czego chcesz na różnych płaszczyznach życia. Widać ogrom pracy jaki wykonałaś, żeby być tu gdzie jesteś i nie mam na myśli Hawajów ;), chociaż oczywiście też 🙂

 2. Lena
  Lena 14 marca, 2018

  Oj tak, wierzę w istnienie miejsc mocy. Sama nadal poszukuje własnego…póki co mam jedno miasto mocy w Polsce. Cudowny, niezwykle inspirujący wywiad. Dziękuję za podzielenie się historią…pozdrawiam serdecznie 🙂

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *