Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

PO 7 / Z Joanną Chmurą o pisarskiej wrażliwości

Pisarskie olśnienia
PO 7 / Z Joanną Chmurą o pisarskiej wrażliwości
/

Pisarskie Olśnienia to podcast o pisaniu, prowadzony przez Edytę Niewińską, autorkę powieści „Kosowo”, „Levante”, warsztatów, mastermindów i mentoringu pisarskiego.

Dziś moim gościem jest Joanna Chmura, która jest psychologiem i coachem, a w swojej codziennej pracy zajmuje się przede wszystkim tematami wstydu, porażki i odwagi. Joanna przyjęła zaproszenie moje i słuchaczek podcastu i zgodziła się odpowiedzieć na kilka ważnych pytań o autentyczności i wrażliwości w pisaniu. W rozmowie Joanna zdradza też kilka szczegółów na temat pisanej przez nią książki. Jeśli nie znacie jeszcze Joanny, zobaczcie, co mówi o sobie:

Zaczęło sie niewinnie, bo jak się potem okazało, to wszystko zaczęło się od słowa: wstyd. To on stał się częścią mojego życia na 13 długich lat. Wnikał niepostrzeżenie i przejmował kontrolę obszar po obszarze, dzień za dniem, relacja po relacji. Przyszedł na szczęście taki moment, w którym postanowiłam odzyskać wolność. Tyle tylko, żeby to stało się możliwe, musiałam go najpierw zrozumieć. Postanowiłam zająć się wstydem zawodowo. Zostałam psychologiem.

Czasem żartuję, że jestem takim „psychologiem po przejściach”, bo musiałam przejść długą drogę, żeby rozprawić się z przekonaniem, że psycholog to nie jest zawód zarezerwowany dla osób o nieskazitelnych życiorysach. Teraz wiem, że to zawód dla osób, którym nieobce są ciemne strony życia i dla których podążanie za światłem ubrane jest w nadzieję.

Moja przeszłość miała w sobie wszystko: ciemność, nadzieję, światło i zdecydowanie nie była nieskazitelna. W wieku 16 lat zachorowałam na anoreksję, potem na 12 lat uwikłałam się w bulimię, a za jedno i drugie zapłaciłam depresją. To były czasy mojej nastoletniości, studiów, pierwszych poważnych związków i początków kariery zawodowej. Uwierzyłam, że taki życiorys to plama na całe życie. Długo mi zeszło pogodzić się z faktem, że już tego nie zmienię i jedyne, co mogę zrobić, to jak najwięcej się o tym czasie nauczyć i w pełni go zaakceptować.

Teraz wspominam te lata z wdzięcznością i łagodnością, bo, to dzięki nim „zmuszona” byłam rozpocząć wędrówkę wgłąb siebie już bardzo wcześnie. Dzięki nim odkryłam i wciąż odkrywam to, co we mnie piękne i to, co we mnie trudne. Dzięki nim znacznie łatwiej mi zrozumieć drugiego człowieka. Dzięki nim akceptacja niedoskonałości stała się moim zawodem. Dzięki nim w 2014 roku poleciałam do San Antonio w Teksasie, żeby u samej dr Brené Brown uczyć się pracy ze wstydem. I to właśnie dzięki nim poznałam Edytę i spotykam tutaj Was. Jak więc nie być za to wdzięczną. No nie wypada.

A czemu akurat los pokierował mnie do Brené? Wiecie jak to jest… od słowa do słowa i robi się połowa. Więc kiedy po latach poszukiwań sposobu na samoakceptację, już prawie byłam gotowa pogodzić się z faktem, że jednak nie będzie mi dane doświadczyć stanu „lubię siebie”, trafiłam na książkę „Dary niedoskonałości” autorstwa Brené Brown a potem na jej wystąpienia na konferencjach TED. To, o czym mówiła poruszyło mnie na tyle, że w 2014 wyjechałam do USA uczyć się bezpośrednio od niej, tego w jaki sposób możemy radzić sobie ze wstydem i wzmacniać odwagę do bycia sobą. Efektem tego, jestem pierwszym w Polsce certyfikowanym facylitatorem The Daring Way™ oraz Rising Strong™ a od stycznia 2017, jako jedyna w Europie, w odpowiedzi na zaproszenie od samej Brené Brown należę do jej zespołu 15 międzynarodowych facylitatorów Brave Leaders Inc. – programu rozwoju przywództwa dla klientów biznesowych z całego świata.

Ta rozmowa, której posłuchacie, to rozmowa, w której pierwszy raz rozmawiam o mojej książce, której de facto jeszcze nie ma. Która dopiero zaczyna powstawać i która zmusza mnie do zatrzymania i spoglądnięcia jeszcze raz na to, co przeżyłam. Jestem w trakcie pisania, odkrywania i tworzenia. Dziękuję, że ten pierwszy raz mogę opowiadać o niej w gronie osób, które to wszystko związane z pisaniem dobrze, tak bardzo dobrze rozumieją.

Gdzie można znaleźć Joannę oraz linki do tego, o których mówiłyśmy i co polecamy:

* Na jej stronie pełnej wiedzy oraz na FP

*Warto też dołączyć do grupy “Emocje Kocham i Rozumiem” . Ta grupa to część projektu #EmocjeKochamiRozumiem, który rusza właśnie w czasie emisji tego odcinka. Celem projektu jest przywrócenie emocjom należytego im miejsca w naszym życiu prywatnym i zawodowym. Będzie więc edukacyjnie i praktycznie. Projekt potrwa do 22.12.2018.

*A tutaj o pisaniu ekspresywnym, o którym wspominamy w rozmowie – James Pennebaker.

*Tutaj ścieżka na skróty do warsztatów pisania książki prowadzonych przez Edytę, które ruszają tuż po świętach, więc nie ma na co czekać.

*Muzykę zapewnił jak zawsze niezrównany Tfaruk Love Communication.

Jak słuchać podcastu?

    • Możesz odsłuchać tutaj, na stronie
    • Możesz pobrać mp3 ze strony
    • Możesz zasubskrybować kanał w iTunes
    • Możesz dodać do ulubionych w Twojej aplikacji na komórce

***

Co jeszcze możesz zrobić?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *