
Czy podcast to dobre narzędzie promocji i budowania społeczności dla pisarza? Okazuje się, że tak! Pomysł na to, że podcast może pomóc osobom piszącym przyszedł… kiedy Marek powiedział: “Podcast jest świetny dla introwertyków”. Zaskoczyły mi w głowie informacje i postanowiłam podrążyć ten temat. Napisałam do Marka od razu z pytaniem, czy mogę go zaprosić na rozmowę. Marek się zgodził i następnego dnia nagraliśmy ten podcast. Po raz pierwszy też umieszczam podcast w dniu jego nagrania! Bo dowiedziałam się, co jest ważne w robieniu podcastu, a czym sobie głowy nie zwracać.
Jeśli jeszcze nigdy nie przyszło ci do głowy, że podcast to potężne narzędzie komunikacji dla pisarza – ta rozmowa jest dla Ciebie. Ale w niej nie tylko o tym – rozmawiamy też o tytułach, dlaczego są takie ważne i jakie mają być, żeby wspierały wyszukiwanie nagrań. Rozmawiamy o szacunku dla słuchacza i o tym, jak podcast w tym pomaga. Rozmawiamy też o tym, jak nie karmić wewnętrznego perfekcjonisty i kiedy powiedzieć sobie “jest wystarczająco dobrze”. Ta rozmowa ma wiele wymiarów. I zachwyci nie tylko piszących myślących o robieniu podcastów.
Choć dla tych, którzy chcieliby je robić lub też robią, mamy cały ogrom dobrych rad i pomocnych wskazówek. A zatem zaparz kawę lub herbatę, nalej sobie lampkę wina i posłuchaj.
I jeszcze…
Kim jest Marek Jankowski?
Marek Jankowski to przedsiębiorca, autor książek „Mała wielka firma” i „Pułapki small biznesu”, wydawca czasopisma branżowego. Przez 7 lat pracował jako dziennikarz radiowy, między innymi w RMF FM i Radiu Wrocław. Od 2009 r. nagrywa najpopularniejszy podcast o zarządzaniu i marketingu w Polsce – Mała Wielka Firma. Jest również twórcą kursu online PodcastPro, w którym uczy budowania własnej marki za pomocą podcastu.
Gdy Marek zaczynał nagrywać podcast, nie wiedział nawet do końca co to takiego. Do wspólnego nagrywania namówił go Paweł Tkaczyk, który prowadził już wtedy popularny blog marketingowy. Początkowo podcast miał być rozszerzeniem książki Marka „Mała wielka firma”, ale szybko okazało się, że w ten sposób skończyłby się po 7 odcinkach (bo książka miała 7 rozdziałów). Marek i Paweł zaczęli więc wprowadzać także inne tematy: zakładanie firmy, zarządzanie, budowanie marki, zdobywanie klientów itp.
Od marca 2017 r. Marek nagrywa podcast samodzielnie, często zapraszając do niego gości. Do tej pory powstało 220 odcinków, nowe ukazują się co tydzień, w każdy poniedziałek rano. Podcast ma ok. 100 tys. pobrań miesięcznie.
Gdzie znajdziesz Marka?
Na stronie podcastu Mała Wielka Firma / na Facebooku / na Twitterze, jeśli lubisz poćwierkać / na YouTube, bo czasem warto pooglądać.
Możesz też zapisać się na kurs Marka dla podcasterów o wdzięcznej nazwie PodcastPro, którego sprzedaż trwa od 11 do 15 czerwca, szczegóły znajdziesz pod tym linkiem.
Muzykę zapewnił jak zawsze niezrównany Tfaruk Love Communication.
Jak słuchać podcastu?
-
- Możesz odsłuchać tutaj, na stronie
- Możesz pobrać mp3 ze strony
- Możesz zasubskrybować kanał w iTunes
- Możesz dodać do ulubionych w Twojej aplikacji na komórce
***
Co jeszcze możesz zrobić?
- Możesz zasubskrybować podcast w iTunes
- Możesz zaglądać na mój fanpage
- Możesz kupić moją najnowszą powieść
- Możesz zapisać się na Newsletter żeby otrzymywać wyjątkowe Listy z przestrzeni słów
- Możesz przeczytać recenzje moich książek
Faktycznie, wykorzystywanie podcastów do promocji książki może być dobrym, a w Polsce także bardzo świeżym pomysłem. Chociaż zauważmy, że pisarz to zazwyczaj osoba, która doskonale radzi sobie ze słowem pisanym i nie każdy będzie czuł się równie pewnie nagrywając swój głos. W tym sensie prowadzenie profilu na Facebooku może być dla autora łatwiejsze – tam można skoncentrować się właśnie na przekazie tekstowym. A ponieważ sam prowadzę m.in. profile na Facebooku dla pisarzy, to chcę się odnieść do samego początku podcastu. Pomimo, że przytaczasz dość popularne przekonanie, to jednak na Fb naprawdę nie trzeba konkurować ze sobą gifami, ani walczyć z kimkolwiek o popularność 🙂 Ale jednak – tam także warto budować swoją społeczność, bo to z niej w dużym stopniu pochodzić mogą późniejsi czytelnicy. Oczywiście w niczym nie umniejsza to potencjałowi, jaki tkwi w podcastach.