Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

PO 12 / Z Wojciechem Wawrzakiem o prawie dla pisarzy

Pisarskie olśnienia
PO 12 / Z Wojciechem Wawrzakiem o prawie dla pisarzy
/

Co wolno pisarzowi jeśli chodzi o opisywanie rzeczywistego świata i prawdziwych historii? O czym powinniśmy pamiętać? Jak nie naruszyć dóbr osobistych ludzi, miejsc i marek? O czym tak naprawdę powinien wiedzieć pisarz, który nie bardzo zna prawo?

W ostatnich miesiącach kilka osób z mojej społeczności zapytało o to, jakimi konsekwencjami prawnymi grozi opisywanie prawdziwych historii z życia. Nie umiałam odpowiedzieć kompetentnie, bo to jednak nie moja specjalizacja. Postanowiłam więc zaprosić kogoś, kto się na tym zna. Oczywiście od razu pomyślałam o twórcy bloga praKreacja, bo sama go czytam i lubię jego racjonalny styl, taki bardzo ludzki. A tematy prawne dla laików wymagają ludzkiego podejścia. Rozmowa wyszła znakomita, więc słuchajcie!

Kim jest Wojciech Wawrzak? 

Radca prawny i autor bloga praKreacja.pl, na którym od 5 lat pomaga branży kreatywnej rozwiązywać ich problemy prawne. Tak mówi o sobie: Pomagam przedsiębiorcom, twórcom, freelancerom, sklepom internetowym, startupom oraz innym przedstawicielom branży kreatywnej, internetowej i e-commerce. Moją pasją jest kultura. Dlatego praca z przedstawicielami branży kreatywnej to dla mnie jednocześnie radość i przyjemność. Uwielbiam otaczać się kreatywnymi ludźmi.

Przez kilka lat współpracowałem z dostępnymi na polskim rynku magazynami muzycznymi. Pisałem felietony i przeprowadzałem wywiady z rodzimymi twórcami. Jako entuzjasta muzyki, uczyłem się gry na gitarze i klawiszach, a swoich muzycznych idoli podziwiałem na koncertach. Szefowałem również redakcji magazynu internetowego poświęconego rozwojowi osobistemu (Zmiana – napisz siebie od nowa) i wyżywałem się twórczo na blogu osobistym (Myślę i czuję), które to jednak aktywności musiałem ograniczyć w związku z rozwojem tego bloga.

Nie wyobrażam sobie życia bez aktywnego wypoczynku. Bieganie pozwala mi złapać zdrowy dystans do rzeczywistości. Samodzielnie organizowane podróże po Polsce i Europie dodają kolorytu codzienności, a górskie wędrówki uczą pokory i pokonywania własnych słabości.

Znajdziesz go na blogu PraKreacja, jego podcastu możesz posłuchać na Soundcloud, możesz go też spotkać na Facebooku.

Linki do artykułów, o których wspominaliśmy:

Jak słuchać podcastu?

    • Możesz odsłuchać tutaj, na stronie
    • Możesz pobrać mp3 ze strony
    • Możesz zasubskrybować kanał w iTunes
    • Możesz dodać do ulubionych w Twojej aplikacji na komórce

Muzykę zapewnił jak zawsze niezrównany Tfaruk Love Communication.

_________________________________________________________________________

Co jeszcze możesz zrobić?

Jeden komentarz

  1. Monika
    Monika 7 grudnia, 2018

    Dzień dobry 🙂 nareszcie odsłuchałam odcinek, który jak widzę, bardzo mi pomógł. Nie pamiętam, kiedy rozmawiałyśmy: czy przed nagraniem podcastu, czy po prostu przed jego publikacją (a w czasie rozmowy wspominała Pani o Weronice, przeszło mi przez myśl, że chodzi o Weronikę Rosati, ale nie znałam jej sprawy, więc się nie wychylałam). Bez względu na to, bardzo mi miło, że zapytała Pani w podcaście o kwestię opisania byłego męża, co mogłam odnieść do swojej sytuacji. Na ten moment wydałam tomik wierszy (z tamtych moich czasów). A nad książką się zastanawiam w dalszym ciągu. Jestem zdecydowana ją napisać, ale nie jest to mój priorytet, więc też nie kieruję wszystkich działań w tym kierunku 🙂
    Pani podcast przesłuchuję sobie po trochu dla inteligentnych rozmów, jakie Pani przeprowadza 🙂

    Podsumowując, jestem zadowolona, że spotkałam Panią na swojej drodze 🙂

    Pozdrawiam serdecznie 🙂

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *